pátek 3. dubna 2015

Psaní o čtení

Dnes bych se s vámi ráda podělila o tipy na knihy, které mi za poslední rok utkvěly v paměti a které mi přijdou „šířeníhodné“ :)

První knihou je kniha humorná. Je to kniha „Jak být ženou“ od britské autorky Caitlin Moranové a nečekejte žádné návody na voskovou epilaci a balení mužů. Autorka s nadhledem komentuje palčivé otázky dnešní doby a nechybí zde ironie, sarkasmus s hlavně spousta vtipných historek ze života. Na začátek poměrně inteligentní humor, který vám polechtá bránici :)
 
Druhou knihou, která mě hodně zaujala a kterou jsem četla celkem nedávno, je kniha „Muž, který se zřekl peněz a přežil“ od Marka Boyle. Knihu mi doporučila kamarádka, která mě dobře zná a která ví, že mám ráda alternativní přístupy k životu. Peníze hýbou světem a často jsou v našem hodnotovém měřítku „až na prvním místě“. Také se říká, že člověk udělá cokoliv, jen je potřeba nabídnout správný finanční obnos. Na druhou stranu nám peníze často spíše vládnou než slouží. Kniha vám pomůže uvědomit si, kde všude se vetřely peníze namísto toho, aby tam vládla sousedská výpomoc, sdílení či výměna. Mark Boyle vyzkoušel žít bez peněz jeden rok a celé to zaznamenal do této knihy. Existují další lidé, kteří se rozhodli žít bez peněz uprostřed civilizace. Pokud vás toto téma zajímá, je možné se podívat na online dokument o podobně smýšlející paní z Německa https://vimeo.com/21063795 a na stejné téma je i kniha od Marka Sundeen „Život bez peněz“ (tu jsem ale nečetla).

Poslední kniha je i s příběhem, protože jsem ji objevila v jednou hostelu v Katánii na Sicílii, rozčetla jsem ji a s těžkým srdcem jsem ji po dvou dnech na místě zanechala, opravdu mi bylo hloupé si ji odnést ;) když jsem přijela do Čech, tak jsem se pokoušela ji koupit, ale ještě nebyla v českém překladu, no a před pár dny jsem ji zahlédla za výlohou jednoho knihkupectví v Praze a kruh se konečně uzavřel. Je to kniha na trochu vážnější téma ztráty blízkého člověka a nalezení životní rovnováhy. Je to kniha o cestě, té hmatatelné, které se dotýkáte svými chodidly, ale také o cestě duše za sebepřijetím a nalezením smyslu života. Zní to jako klišé, ale příběh autorky mě od začátku zaujal a až do konce jsem s ní její výlet za hranice komfortu intenzivně prožívala.

Žádné komentáře:

Okomentovat