pátek 30. května 2014

Sukně s tulipány

Látku s tulipány jsem našla doma v truhle a hned mi padla do oka, sehnala jsem si další dva odstíny bavlny a rozvrhla si střih. Horní zelený díl jsem si zkusila vyrobit na míru a ono to FUNGUJE, prostě mi padne :) na zelený díl jsem našila nařasený pruh látky a na ten jsem pak našila další pruh s tulipány. Vše jsem začistila, do pasu vsadila obyčejný mini pásek ze zelené bavlny, na zadní straně je zip.

úterý 27. května 2014

Vlastní střih na sukni

Když píšu vlastní, myslím tím nakreslený na míru :) Návod jsem našla v jedné starší učebnici pro střední školy. Sukně byla na prvním místě v konstrukcích střihů, je tedy nejjednodušší. Po ní už následoval návod na konstrukci kalhot a ten už vypadal pěkně zapeklitě. I sukně mi dala zabrat.
Návod zde:



Podle návodu jsem nakreslila horní díl, takové prodloužené sedlo, a na to budu přišívat řasené pruhy látky.

pátek 23. května 2014

Zápisky z přednášky o syrové stravě

Živá strava, raw food, syrová strava, princip je jasný, jíst potraviny tepelně neupravované, maximálně tedy do 42°C, a nejlépe ve své přirozené podobě, jak je najdete v přírodě. Nemusíte být 100% raw, ale i tak vám může syrová strava přinést do života mnoho dobrého.

Toto jsou takové trochu heslovité postřehy z přednášky o živé stravě.

Tepelnou úpravou se zvyšuje glykemický index potraviny (= rychlost využití glukózy tělem z určité potraviny). Malý GI znamená, že se cukry uvolňují pomalu a postupně, vysoký GI znamená, že se do krve dostane najednou velké množství cukru a později jeho hladina naopak rychle klesne.

Trávicí leukocytóza = bílé krvinky se zmobilizují a chovají se k potravě jako k cizímu tělesu. Tento jev nastává po každé konzumaci vařené potravy, avšak po konzumaci potravy syrové k němu nedochází.

Jídlo se v přírodě nachází v takové kombinaci, která je pro náš organismus ideálně vstřebatelná.

Pokud nejíme tepelně upravené potraviny, je možnost se zahřát speciálními potravinami jako je zázvor, skořice atp.

Lidské mateřské mléko obsahuje jen kolem 2% bílkovin, podobné procento bílkovin obsahuje většina ovoce či zeleniny, pokud konzumujeme živočišné bílkoviny, nevstřebávají se samy o sobě, ale nejdřív se štěpí na aminokyseliny a až ty si pak tělo jednotlivě podle druhu vybírá pro svoji potřebu.

Jedlý plevel: pampeliška, svízel přítula, jetel, řebříček, jitrocel, maliník, ostružiník, kopřiva, sedmikráska, lebeda, ptačinec žabinec.

Recept na chlorofylovou „bombu“ :) - bylinky nasekáme, dolijeme trochou vody, rozmixujeme, dolijeme další vodou a přecedíme přes plátýnko.

pampeliška – vápník, hořčík

kopřiva – na krvetvorbu, obsahuje hodně železa

svízel – na ledviny

jetel – stejně jako vojtěška obsahuje velké množstvé bílkovin

žabinec – vitamín C, železo

Všechny tyto i jiné zelené rostliny, které považujeme za přebytečný plevel, mají vysoký obsah chlorofylu (zelená barva), ten zvyšuje kvalitu a množství červených krvinek, funguje jako antioxidant. Chlorofyl je složen z vodíku, uhlíku, kyslíku, dusíku a hořčíku, ale pokud ho konzumujeme, přináší také mnoho vitamínů (A, B, C, E).

Pomůže sklenice mléka denně předejít osteoporóze? Je mléko dobré na zuby? NE.

Odkud krávy tento vápník berou? Z mléka? Ne. Získávají vápník jedením trávy!

Vápník z kravského mléka je pro lidi těžko vstřebatelný, aby tělo vápník využilo, potřebuje správný poměr vápníku, fosforu a hořčíku, pokud se tak nestane, tělo vápník naopak složitě odbourává.

Jaké potraviny obsahují daleko větší množství vápníku než mléko?

Mák, pažitka, lískové oříšky, mandle, sojové boby, sezamová semínka, mořské řasy, fazole

Ale není důležitý jen obsah vápníku, ale i jeho vstřebatelnost v lidském těle.

sobota 17. května 2014

Dámské pruhované

Střih na toto triko je trochu netradiční, ale chtěla jsem vyzkoušet něco malinko jiného. Je z webu www.craftsy.com, kde je spousta projektů, ke kterým si můžete zdarma stáhnout nákres a návod. Odkaz na konkrétně tohle tričko.
Nejdříve se sešije jeden ramenní šev, pak se našije okraj kolem krku, sešije se druhý ramenní šev, přišijou se lemy k rukávům, prošijou se strany a nakonec se začistí dolní lem - pruhem látky, nebo jen založením.
Nákres je mírně zavádějící, ve skutečnosti vypadá triko takhle:


pátek 16. května 2014

Pánské námořnické

Úplně jednoduché tričko, klasický modrobílý proužek. Střih jsem získala tady. Nejdříve jsem sešila ramenní švy, pak připojila rukávy a nakonec prošila boky a rukávy. Založené okraje jsem přišila na obyčejném stroji cik-cak stehem.

A výsledek:



neděle 4. května 2014

Složení kosmetických přípravků

Stejně jako jsem začala sledovat složení potravin (ty malinkatým písmem napsané seznamy ingrediencí), po přečtení několika článků na téma kosmetika pro citlivou pokožku jsem byla donucena začít číst i složení krémů, šampónu atp.

Na první pohled se to zdá být hodně složité, zní to jako chemická hatmatilka pouze pro vyvolené, ale s trochou vůle se dají jednotlivé látky od sebe rozeznávat, některé složky se v kosmetice objevují častěji a tím spíš si je můžete zapamatovat.

Momentálně stačí moje mozková kapacita na tyto „chuťovky“ (seznam látek, kterým se postupně snažím vyhýbat):

PARAFFINUM LIQUIDUM = minerální olej, vazelína
vyrábí se destilací ropy, vytváří vodotěsnou vrstvu, podporuje ucpávání pórů, pokožku překryje vrstvou, která je na omak krásně hladká, vyplní nerovnosti, ale paradoxně jí škodí, protože ji „ucpe“ a tím brání dýchání a přirozeným procesům

Do kosmetiky se přidávají, protože jsou levnější než přírodní oleje.

DIMETHICONE = silikon, silikonový olej
není rozpustný ve vodě a nejde tedy smýt z pokožky či vlasů vodou, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, používá se do šampónů, ale i do krémů, silikony vlas obalují a uzavírají, takže pokud použijete nějaký šampón s mycí složkou a ten vám povrch vlasu otevře, nejspíš pak použijete např. kondicionér, který vám vlas obalí silikony, často se obě látky dávají do jednoho přípravku.

Silikony končí na -cone, -thicone, -thiconol, -siloxane nebo -silane.

PARABENY
metylparaben, etylparaben, propylparaben a butylparaben

syntetické konzervanty, mohou způsobovat alergie a estrogenní aktivitu, zabraňuje přirozené enzymatické aktivitě pokožky a tkání

ALUMINIUM CHLOROHYDRATE
této složce říkám prostě hliník :), dává se především do antiperspirantů, protože uzavírá póry, tím snižuje pocení, ale zároveň je tělem vstřebáván

SODIUM LAURETH-5 SULFATE
Mycí prostředek, který odmašťuje pokožku, ale může ji zároveň dráždit, vymývá z pokožky přirozený ochranný film. Hlavu si samožejmě něčím umýt musíte, ale existují i šetrnější varianty.

Zdroje informací + další zajímavá fakta:

http://slozenikosmetiky.cz

http://arnika.org/chemicke-latky

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Chemick%C3%A9_l%C3%A1tky_pro_kosmetiku

A jakou kosmetiku mám tedy ráda?

Momentálně mi nejvíce sedí Alverde, Nobilis Tilia, Naturfyt, Weleda a Saloos.

Každopádně ať tak nebo tak, je potřeba být ostražitý, hodně kosmetických značek se tváří přírodně, přitom obsahují stejné chemikálie jako běžné produkty.
Na obalech produktů mi udělají radost tyto loga, sleduji i (ne)testování na zvířatech:







Seznam všech certifikátů najdete zde: http://www.krasa.cz/prirodni-bio-kosmetika/

sobota 3. května 2014

Blýská se na lepší šaty

Ty minulé byla jen taková rozcvička, teď bych chtěla udělat trochu víc elegantní a vypasované šaty. Střih jsem si koupila online na www.simplicity.com. Musela jsem si ho vytisknout na A4, pak těch všech cca 40 listů k sobě slepit izolepou a překreslit si na další papír svoji velikost. Příště si raději koupím nějaký papírový střih, za tu práci s tím to nestojí :)
Látku jsem si vybrala lněnou s vyšívanou aplikací. Byla jsem v obchodě asi hodinu a prostě jsem nebyla schopná si tam vybrat něco k původně zvolenému střihu. Tahle byla snad jediná, která se mi tam líbila. Proč se dělají ty kilometry umělých zvláštně flekatých materiálů? Nosí to někdo? Jaké drogy bere designér potisků?


Nově vybraný střih je ten vpravo dole (A). K tomu původnímu jsem látku nevybrala, ale třeba na něj taky někdy dojde.

Na tomto nákresu jsou to ty šaty vlevo nahoře.