úterý 2. října 2018

Můj šicí stroj Veritas Famula

Tak na tomto ďábelském stroji šiju už od roku 2013 vše, co mě napadne. Je to Veritas Famula 4891 z roku 1987, je tedy malinko mladší než já, dostala jsem ji od mámy, když jsem začala se šitím kočičích a psích pelíšků, takové rodinné bohatství ;)

Nedávno byla Famula na revizi a pořád pěkně šlape. Pokud vlastníte nějaký podobný starší šicí stroj, nebojte se toho a používejte ho. Jestli vám na něm něco zlobí, ještě stále existují opravny, ve kterých vám stroj prohlédnou a dají do pořádku. Trošku jsem zapátrala a na několika webech je možné koupit i náhradní díly jako patky, cívky, cívková pouzdra, ale i větší součásti jako jsou řemeny, motory nebo desky. Velká výhoda tohoto stroje je, že je celokovový. Asi tušíte, že dříve se věci vyráběly tak, aby vydržely co nejdéle, a tenhle stroj je toho důkazem.

Co se týče stehů, tak moderní stroje jsou samozřejmě variabilnější, hodně teď frčí overlockové a coverlockové stehy, na starším klasickém stroji s jednou jehlou využijete převážně rovné a entlovací stehy - různé délky a šířky.

A trocha fotodokumentace:


4 komentáře:

 1. Dobrý den, jsem vlastníkem taky takového stroje. Mám ho po mamce. Chci se Vás zeptat, píšete, že jste objevila eshopy, kde se dají koupit patky. Můžete mi prosím nějaký doporučit? Ja bych si chtěla koupit nějaké patky, ideálně nějaký setík.
  nemám ani návod, protože ten mamka uz nema :/ tak všechno resim s mamkou
  Moc Vám děkuji za odpoved.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den. Dostala jsem stroj od babičky. Bohužel k němu nemá návod. Chtěla jsem Vás moc moc poprosit, jestli byste mi ho nenaskenovala nebo nevyfotila a poslala na e-mail. Takhle mi stroj leží doma úplně zbytečně :(. Můj e-mail je Anetajurackova7@seznam.cz samozřejmě jsem ochotna poslat nějaký peníz. ��

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, poslala jsem email s odkazem na stažení https://uloz.to/!fpxEIiGGE3gW/veritas-famula-prirucka-pdf

   Vymazat