pondělí 18. dubna 2016

Moje nejoblíbenější předměty na vysoké škole

Moc často se nesvěřuji s detaily ze svého života, tohle bude trochu výjimka. Vlastně jsem se nad tím zamyslela úplnou náhodou a jak jsem tak přemýšlela, tak jsem si říkala, že bych z toho mohla udělat článek.
Studovala jsem Fakultu architektury v Praze na ČVUT, na druhý pokus jsem prošla talentovými zkouškami. Na ten první pokus nevzpomínám moc ráda, protože jsem byla tak strašně nervózní, že jsem sotva udržela tužku v ruce, natož abych něco vymýšlela.
Dostat se na školu byl ale jen začátek, protože pak nastalo to pravé pracovní nasazení, legendární předmět Deskriptivní geometrie s ještě legendárnější docentkou Hájkovou :) Možná se vám to taky stalo, že jste narazili na vyučujícího, který udělal svůj předmět nechtěným středobodem vašeho studijního plánu. Prostě vás natolik zaměstnal, že ostatní předměty jste doháněli už jen tak v pauzách a bokem. Spolužáci odpadávali, já nakonec vytrvala a úsilí mě dovedlo až k bakalářským státnicím a k obhajobě. Mimochodem, už tenkrát mě to táhlo k ekotématům a zvířatům, můj bakalářský projekt byl na téma Ekofarma a byla to dřevostavba s chlívky pro kozy a ovce :)
Po bakalářovi jsem ještě chvíli pokračovala v navazujícím studiu, ale brzy jsem si vyzobala všechny předměty, které mě bavily, škola mi dávala čím dál víc zabrat a nějak jsem v tomto oboru přestala vidět a cítit svoji budoucnost. Další titul už jsem tedy nezískala, školu jsem opustila, ale i tak mám pocit, že mi hodně dala a především ráda vzpomínám na předměty, které mě těšili, že kredity za ně byl vlastně jen takový bonus navíc :)

Fotografie
To byl předmět již z navazujícího studia a bylo na něm zajímavé to, že byl v angličtině a absolvovala jsem ho společně se zahraničními studenty, co byli na škole na Erasmu. Každý si vybral nějaké téma a to celý semestr fotil a zpracovával, na konci jsem uspořádali výstavu. Já tehdy bydlela v Praze u náplavky, chodila jsem dost často k řece za labutěma, takže jsem fotila je.

Malování
Jeden semestr jsem chodila na předmět, ve kterém jsme měli za úkol namalovat obraz – znovu jako při fotografii téma libovolné i technika byla volitelná. Já se tou dobrou dost zajímala o streetart, takže jsem namalovala obrázek v tom duchu.

Dějiny architektury
Tenhle předmět mě bavil hlavně díky skvělé vyučující, architektce Hauserové, která každému pomohla najít téma semestrální práce a kterého vedla a podporovala, ukazovala mu směr, byla to spíš taková kamarádka, která víc ví a chce z vás dostat to nejlepší. Tenhle způsob vyučování mi byl ostatně nejsympatičtější, i když jsem se s ním bohužel často nesetkávala.

Co si tak všeobecně pamatuju, tak většina vyučujících se mě snažila přeformovat do té míry, že by před sebou na konci semestru měli takovou svoji mladší napodobeninu :) Teda alespoň tak jsem to já, ale také hodně mých spolužáků vnímali. Tyhle tři vyjmenované světlé výjimky to ale dělaly jinak, studium mi dost zpříjemnily, možná také díky nim jsem nakonec zvítězila i nad docentkou Hájkovu ;)


Žádné komentáře:

Okomentovat