neděle 22. února 2015

Jak vzniká pásek k sukni + jednoduchá konstrukce sukně

Šiju si další dlouhou sukni a jelikož je to bez střihu, rozhodla jsem se jednotlivé kroky zaznamenat fotoaparátem.
Pásek tvořím tak, že si střihnu požadovaný pruh látky do oblouku, který kopíruje pasovou linii sukně.

Jsou to dva pruhy podél sešité, přičemž na jeden je pro větší pevnost nažehlený vlizelín.

Když připravený pásek obrátím lícem nahoru, vypadá takhle:

Pásek přišiju líc k líci na pas sukně. Přišila jsem ho tou podžehlenou pevnější částí. Z lícu to vypadá takto:

Z vnitřní strany sukně pak takto:

Pro zpevnění jsem pásek ještě podélně prošila. Pak jsem vnitřní díl zahnula směrem dovnitř a v ruce přišila k sukni. Vše je pak krásně začištěné. Dokončená sukně zde:

 Ještě přihládám konstrukci sukně, kterou si můžete nanést rovnou na látku pomocí křídy či fixy, které se vypere. Konstrukce se nanáší na látku přehnutou v rohu (látku uchopíte za cíp a přehnete na půl), takže ve vrcholu v bodu A bude úhel 45°C a svislá přímka bude ohyb látky. Od tohoto přehybu nanášíte svoje míry, z bodu A vedete kružnice, délku volíte podle potřeby. Pokud byste měli nějaké dotazy, napište mi do komentářů pod článkem :)


sobota 14. února 2015

Palmový olej

Kácení deštných pralesů neschvaluje na této planetě téměř nikdo. Tak jak je tedy možné, že k němu ještě dochází? A co když vám řeknu, že i vy můžete rozhodnout o osudu jednoho kousku divoké přírody na Zemi? Třeba tím, jaké potraviny si v obchodě koupíte.

Palmový olej je získáván z palmy olejné, která má svůj domov v rovníkové Africe, ale kvůli zisku je vysazována i v jiných oblastech. Mediálně nejznámější je asi Borneo v Indonésii, kde jsou káceny tropické deštné pralesy a místo nich vysazovány kilometry palmového porostu. Drastické odlesňování znamená smrt tisíců zvířat i rostlin a ničení místního ekosystému. Jedním ze způsobů odlesňování je také vypalování, to sice není legální, ale děje se poměrně běžně. Možná se k vám dostal srdcervoucí příspěvek o spáleném orangutanovi, který doplatil na chamtivost obchodníků s olejem. Je to jen špička ledovce, která naznačuje, co všechno se v Indonésii poslední desetileté děje.

plantáž palmy olejné zdroj: http://agrodaily.com
V dnešním globalizovaném světě je občas těžké odhalit příčinu a následek, to samé s reálnou cenou produktu. Pokud by to mělo být spravedlivé, byla by cena produktu vypočítávána nejen pomocí běžné marže, která zahrnuje především náklady a zisk, ale také dopadem výroby na okolí (lidi, přírodu) a na celou udržitelnost systému.
Když sklidíme v Evropě pole se slunečnicí a vyrobíme z něj slunečnicový olej, zanecháme na této planetě daleko méně škody než v případě, že v Indonésii vypálíme deštný prales, tam vysadíme palmy, z nich vyrábíme olej a ten pak distribuujeme po světě. Takhle ale obchodníci většinou nepřemýšlejí, ti volí surovinu, která je nejlevnější. A jelikož je palmový olej nejlevnějším olejem na našem trhu, v posledních letech se v potravinářství hojně využívá. Ztužovaný palmový olej se vyskytuje cca v polovině všech balených potravin. Najdete ho skoro ve všem, v různých slaných pochoutkách (křupky, chipsy, popcorn), v sladkých tyčinkách a oplatkách, margarínech, oleji či tuku na smažení, instantních polévkách, kromě potravin se používá i v kosmetice a krmivu pro zvířata. Palmový olej se do potravin používá především jako ztužený palmový tuk a pokud se zajímáte o zdravou výživu, jistě víte, že právě ztužené tuky nejsou pro naše tělo vůbec vhodné. Mají totiž vysoký obsah nasycených mastných kyselin.
 
zdroj http://www.foodnavigator-usa.com
Bionafta se chvíli zdála jako dobrý nápad, který podpoří naši nezávislost na ropě a omezí emise skleníkových plynů. Brzy se ale ukázalo, že co může být na jedné straně zeměkoule prospěšné, na druhé straně způsobuje ekologickou katastrofu. I v bionaftě najdete palmu olejnou a podle Greenpeace se stala Indonésie kvůli odlesňování třetím největším producentem skleníkových plynů.

Palmové plantáže berou domov zvířatům, ale ovlivňují i životy místních obyvatel. Zahraniční společnosti zabírají domorodcům zemědělskou půdu, tím berou obyvatelům prostor k obživě. Ve vodě se objevují chemikálie, což vadí nejen lidem, ale i vodním tvorům, takže zase ubývá další možnost obživy.

Takže si to shrňme
  • za posledních 100 let se snížil počet orangutanů na Sumatře a Borneu o 90 %
  • z míst, kde dochází k vysazování palmy olejné, zmizelo 90 % volně žijících druhů živočichů
  • při vypalování lesů vzniká ohromné množství skleníkových plynů
  • místní obyvatelé přicházejí o prostor a možnost obživy
  • ztužený palmový tuk není zdravý prospěšný
zdroj obrázku http://www.commodityonline.com
Jak to tak vypadá, palma olejná škodí na všech frontách a jediný její přínos jsou peníze do kapsy společností, které s palmovým olejem obchodují, a výrobců, kteří používají místo jiných tuků levnější ztužený tuk palmový.
Pokud vás zachvátila bezmoc a beznaděj, mám pro vás dobrou zprávu. I vy můžete ovlivnit fakt, jestli bude kácení pralesů v jihovýchodní Asii pokračovat, a to tím, že si nebudete dále kupovat výrobky s palmovým olejem či tukem. Dejme najevo, že nám záleží na původu potravin, které si kupujeme. Momentálně je palmový olej ve složení často maskován za všeobecné označení „rostlinný olej“, čímž se nakupování mění na práci detektiva. Naštěstí je již schválena vyhláška, která od roku 2015 nařizuje uvádět na obalu výrobku přímo „palmový olej“.

Jen na nás záleží, čím si zaplníme svoji spíž. Některé potraviny nejsou totiž vhodné pro naše tělo, ale nesvědčí ani naší duši.

Zdroje informací:
http://ekolist.cz

sobota 7. února 2015

Tip na ASMR videa

Musím se s vámi podělit o videa, na které jsem nedávno narazila. Jde o ASMR videa a tato zkratka znamená „autonomous sensory meridian response“, což je odpověď lidského těla na specifické smyslové podněty. V praxi to většině posluchačů přináší pocit příjemného mrazení na hlavě, šíji nebo podél páteře. Možná jste tyto pocity zažili třeba v kadeřnictví, když vám kadeřnice myla či česala vlasy, nebo při masáži.

První, co vás asi upoutá, je, že lidé v těchto videích šeptají (nejčastěji jsou to ženy). Aktérky s vámi ve videu navazují poměrně přímý kontakt, pečují o vás zvuky a příjemným tónem hlasu. Naše kultura je hodně vizuální, v městském šumu je sluch často přehlcený, poslechem ASMR nahrávek ho můžete zase alespoň na chvíli aktivovat. Vzhledem ke způsobu nahrávání (dva mikrofony, které vytváří 3D stereo zvuk) je potřeba mít sluchátka, nebo vlastnit dobře vyladěnou reprosoustavu. Zvuky jsou tak realistické, že máte skoro pocit, že s vámi dotyčná dívka v místnosti opravu je.

Asi je důležité, aby vám byl hlas vlogerky primárně příjemný, pak už se můžete oddávat poslechu česání vlasů, obracení stránek, jemného přejíždění štětcem po hřbetu ruky a spoustě dalších zvuků. 

Jako ochutnávku nabízím tohle video, které má už přes devět miliónu zhlédnutí...

čtvrtek 5. února 2015

Jíl mi dělá na pleť dobře

Všimla jsem si, že mi na pleť dělají dobře masky s podílem jílu. Tak jsem si řekla, proč nejít rovnou ke kořenům, že? A nenanést si na obličej 100% kaolín :) Koupila jsem si tedy bílý jíl v prášku, prodávají ho normálně v obchodě s přírodní kosmetikou...


rozmíchala jsem si kašičku, přidala moc vody, takže mi zbyla kašička ještě tak na čtyři použití :)


A funguje to!
Směs se nechá 30 minut odstát a pak 15 minut jako maska na obličeji a moje pleť je jako znovuzrozená. Pak už jsem jen nanesla aloe vera gel a ááách :)

středa 4. února 2015

A tak štěkám jako hrom...

Pelíšky pro kočky jsem začala šít v roce 2010 s tím, že kočky pelíšky prostě milují. Naše kočky tedy ano. Pak jsem zjistila, že cizí kočky spí raději - ve dřezu, v posteli, na židli, v prázdné krabici, na klíně, na opěradle sedačky, v poličce na knihách a na milionu dalších bizarních míst, jen pelíšku se často vyhýbají. Ale to nevadí, i tak mě to stále baví, tak jsem si teď jeden pelíšek pro radost ušila. Tomu fleecu nešlo odolat. Tradá!



Odteď mě můžete sledovat i přes Bloglovin

pondělí 2. února 2015

neděle 1. února 2015

Bobina slavila!

Naše Bobina, o které už jsem tu jednou psala, slavila dnes čtvrté narozeniny. Podával se mrkvový dort s marcipánovými králíky v klobouku, jednohubky s mrkvovou pomazánkou a na zapití mrkvová šťáva.



Tohle všechno Bobina samozřejmě nejedla, na chroupání dostala syrovou mrkev, prý si musí dávat pozor na cholesterol. :)